Metoda Ludmily Mojžíšové je fyzioterapeutická metoda, populární zejména pro léčbu funkční ženské neplodnosti. Uplatnění nachází u žen infertilních – kdy žena není schopna donosit a porodit životaschopné děťátko, i u žen sterilních – neplodných, což je neschopnost počít děťátko při nechráněném pohlavním styku po dobu delší než 2 roky. Úspěšnost léčby u neplodnosti je 30-33%. Metoda je také vhodná pro muže na zlepšení hodnot spermiogramu (udává se zlepšení o 37 % na poli oligospermie).
Metoda k léčbě využívá měkké techniky, mobilizaci kloubů – páteře, sakroiliakálního kloubu, žeber, kostrče, pasivní pohyby a nahřívání zad. Nezanedbatelnou součástí je i cvičení uvolňovacích a posilovacích cviků, které je nezbytné pro úspěšnost provádět denně doma.
Jak u mně léčba metodou Ludmily Mojžíšové probíhá:
Při prvním setkání si popovídáme o Vašem příběhu zdraví (taková holistická anamnéza:). Následně udělám kineziologický rozbor a vyšetření svalů a kloubů metodou Mojžíšové. Na závěr prvního setkání se naučíte cvičení na doma, které je nutno provádět. Naučíte se dvě trojice cviků na uvolnění křížokyčelního skloubení (tzv. SI kloub) a bederní páteře a cvik pro uvolnění svalů dna pánevního.
Druhé setkání probíhá nejdříve po 3 týdnech a má 2 fáze:
První fáze:
Začíná se nahřátím bederní oblasti, následně se mobilizuje kostrč velice šetrným uvolněním svalů dna pánevního per rectum (přes konečník). To je nedílnou součástí a nelze ho vynechat. Pokračuje se odstraněním blokád pomocí mobilizace bederní páteře a SI kloubu (křížokyčelní zkloubení).
Druhá fáze: probíhá 4 až 24 hodin po fázi první
Zhodnotí se terapie první fáze, vyšetří se zbylé blokády a následně se zmobilizují žebra, bederní páteř, pánev a SI kloub. Zkontrolujeme prováděné cvičení na doma a pokud se nám podařilo odstranit blokády páteře a SI kloubu, tak se naučíte třetí trojici cviků posilujících břišní svaly, hýžďové svaly, svaly zad a svaly pánevního dna. Pokud to pohybový systém bude vyžadovat, tak doporučím i další na míru šité cviky. Na základě holistické anamnézy Vám dám případně rady a tipy, které vám mohou pomoci.
Každá další kontrolní návštěva probíhá 1x za měsíc (u žen v první fázi cyklu – do ovulace, ideálně první týden)
Zkontrolujeme cvičení, zhodnotí a vyšetří se stav páteře, pánve, SI kloubu a žeber. Uvolní se kostrč, zmobilizují se zbylé blokády. Prodiskutujeme jakékoliv případné otázky.
Terapie metodou Mojžíšové trvá obvykle 6 měsíců. Mobilizace, měkké techniky, cvičení – to vše pomáhá k tomu, aby postupně došlo k odstranění funkčních poruch a zřetězených spasmů pohybového systému, a tím k navrácení optimálního svalového napětí, posílení svalů a správného nastavení kloubů a pánve. Zároveň přispívá k navrácení optimálního tonu orgánů malé pánve (dělohy, vejcovodu).
Indikace – pro koho je Metoda Ludmily Mojžíšové vhodná:
- Nemožnost otěhotnění – funkční ženská sterilita
- Potraty, žena není schopna donosit plod
- Pro ženy podstupující mimotělní oplodnění.
- Zlepšení hodnot spermiogramu
- Bolest při pohlavním styku
- Anorgasmie – chybějící orgasmus
- Bolest zevních pohlavních orgánů
- Nepravidelná, bolestivá menstruace
- Chybějící menstruace u mladých dívek.
- Hypoplazie dělohy (zmenšená děloha), obrácená poloha dělohy (anteflexe, retroflexe dělohy)
- Neprůchodnost vejcovodů.
- V těhotenství – cvičení k usnadnění/ulehčení při porodu
- Inkontinence u žen
- Zácpa
- Bolesti zad
- Bolesti kostrče
Jak metoda Ludmily Mojžíšové funguje?
Terapie metodou Mojžíšové k léčbě funkční neplodnosti je založena na reflexním ovlivnění nervosvalového aparátu pánevního dna za použití pohybové léčby bederní páteře, křížové kosti, pánve, kostrče a svalů, které ovlivňují jejich vzájemnou polohu.
Zjednodušeně řečeno, metoda Ludmily Mojžíšové pracuje dvěmi cestami:
Cestou přes páteř:
Vejcovod je inervován vegetativními nervy, které vychází z oblasti bederní páteře L2-L4. Pokud je v této oblasti problém (ať již blokáda, svalová nerovnováha), vejcovod může být zvýšeně drážděn, a to se projeví jeho zvýšeným napětím.
Vejcovod je schopen 3 pohybů, které pomáhají dostat vajíčko do dělohy: Pohyb řasinek, pohyb peristaltický a tzv. pick-up pohyb, kdy se vejcovod širším ústím natáčí za vajíčkem. Všechny tři pohyby mohou být v důsledku zvýšeného dráždění vejcovodu zpomalené nebo žádné – což vyúsíi v to, že vajíčko se nedostane tam kam má. To může být příčinou funkční sterility. Metoda Mojžíšové dává do pořádku oblast bederní páteře. Je zapotřebí alespoň 6 měsíců, aby se vejcovodu navrátilo původní napětí.
Cestou přes pánevní dno:
Pánevní dno je jako nádoba složená z tří vrstev příčně pruhovaných svalů. Zepředu se upíná na sponu stydkou, ze stran na sedací hrboly a zezadu na kostrč.
Podepírá dělohu, močový měchýř a tlusté střevo a udržuje je v jejich poloze. Zároveň může své napětí částečně na tyto orgány přenášet. Při zvýšeném nebo sníženém napětí svalů pánevního dna, se tak mění i poloha a napětí orgánů malé pánve. Zvýšené napětí svalů pánevního dna (což znamená, že se svaly nedokážou uvolnit) dle metody Mojžíšové může přejít na pochvu, dělohu až do vejcovodu. Děloha je zásobena vegetativními nervy S2-S4, vycházejícími z oblasti křížové kosti. Při potížích v oblasti tzv. “kříže”, křížokyčelního skloubení, jsou tyto nervy zvýšeně drážděny. To může mít za následek:

- Zvýšené napětí poševních svalů se může projevit bolestivým pohlavním stykem.
- Zvýšené napětí hrdla děložního může vyústit v bolestivou menstruaci s krevnímí sraženinami.
- Zvýšené napětí těla děložního způsobuje, že žena je sice schopna otěhotnět, ale není schopna udržet plod a potrácí.
- A nakonec zvýšené napětí vejcovodu tlustého asi jako tužka, způsobí jeho funkční uzávěr,
čímž zabrání vajíčku na cestě k početí a žena není schopna otěhotnět.